O dojrzewaniu i namiętności w filmie „Yes God Yes”

Dojrzewanie w szkole religijnej nie może być łatwe. Przekonuje się o tym na własnej skórze pewna nastolatka, której losy śledzimy w filmie „Yes God Yes”.

tablet photo

Pewnego razu na dzikim zachodzie

Jest rok 1999. Czas, kiedy Internet dopiero zaczyna wabić ciekawskich nastolatków w swoje sieci. Alicja chodzi do liceum w katolickiej szkole i we wszystkim stara się mieć rację. Idzie do spowiedzi, uważnie słucha słów księdza o grzesznikach i obawia się, że może pójść do piekła z powodu obejrzanej przez nią sceny seksu z filmu „Titanic”. Pewnego razu dziewczyna, rozwiązując internetowy quiz, otrzymuje pocztą tajemniczy list z propozycją wirtualnego seksu. Zamiast zamykać korespondencję, Alicja, bardzo zainteresowana tym, co zobaczyła, zaczyna poznawać własne ciało i seksualność.

Seks? To naturalne – film „Yes God Yes”

W centrum fabuły filmu „Yes God Yes” jest zawsze aktualna rozmowa o tym, że masturbacja jest całkowicie normalna. Pomimo tego, że oglądamy ten film w 2021 roku, podczas gdy Alicja eksperymentuje około 20 lat temu, problemy, z którymi się zmaga w wielu przypadkach także dziś pozostają takie same. Nastolatki wciąż boją się osądu z zewnątrz, a dorośli nadal szukają sposobów, aby nie rozmawiać z nimi o seksie.

Film jest delikatną i subtelną satyrą religijnych represji. Skupia się na licealistce o imieniu Alice (Natalia Dyer), która uczęszcza do katolickiej szkoły, w której nauczycielka, pani Veda (Donna Lynne Champlin), patroluje korytarze, aby nadzorować strój uczennic i uczniów. Od braku paska u chłopca po spódnicę dziewczynki na więcej niż dwa i pół cala powyżej kolana, gdzie biodrowy, brodaty, energiczny młody ksiądz, ojciec Murphy (Timothy Simons), prowadzi zajęcia na temat „moralności”, tj. seksu – i abstynencji.

Alice i jej najlepsza przyjaciółka Laura (Francesca Reale) ironicznie opowiadają o swoich lekcjach seksu – filmiku z częściowym porodem aborcyjnym, który Alice musiała obejrzeć. Wspólnie z bohaterkami dojrzewamy i staramy się zrozumieć otaczający ich świat. Alice szybko przekonuje się, że jest okłamywana przez dotychczasowe autorytety i próbuje samodzielnie ustalić system wartości, który będzie dla niej do przyjęcia. Film jest ciągłą dekompozycją rzeczywistości wokół głównej bohaterki i poszukiwaniem usprawiedliwienia dla budzącej się w niej seksualności. Do jakich wniosków dojdzie nasza bohaterka? Jak rozwiąże swoje dylematy i czy zbuntuje się, czy wręcz przeciwnie – podporządkuje zbudowanej wokół niej rzeczywistości? Musicie obejrzeć film, aby przekonać się o tym samodzielnie.

Post Comment