Na czym polega korzystanie z serwisów VOD i czy jest to legalne?

Platformy VOD to serwisy umożliwiające oglądanie filmów i seriali w internecie. Dzięki nim można zorganizować sobie domowy seans nawet wtedy, gdy nie mamy telewizora. Wystarczy, że posiadamy jakiekolwiek urządzenie obsługujące internet. W artykule wskazujemy najważniejsze cechy serwisów VOD, a także wyjaśniamy, w jaki sposób z nich korzystać. Odpowiadamy poza tym na pytanie o legalność takiego rozwiązania.

Czym jest VOD? 

VOD to usługa znana jako „video na życzenie”, będąca jednym z rodzajów telewizji internetowej. W tym przypadku nie oglądamy jednak online przekazu stacji telewizyjnych w trybie rzeczywistym, lecz dowolnie wybieramy moment wyświetlania nagranych wcześniej materiałów. Nie musimy dzięki temu przejmować się, że przegapimy czas emisji ustalony w ramówce. Transmisja jest możliwa dzięki wykorzystaniu technologii strumieniowej.

Możemy wielokrotnie przewijać wybrany film w czasie, wstrzymywać go, a następnie wznawiać. W najlepszych serwisach VOD filmy i seriale można oglądać bez reklam. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnej i denerwującej sytuacji, kiedy w najważniejszym momencie filmu jesteśmy odrywani od ekranu. 

Jak oglądać filmy i seriale na platformie VOD? 

Na platformie VOD seriale i filmy można oglądać z poziomu dowolnego urządzenia obsługującego internet. Może być to np. telewizor Smart TV, komputer, konsola do gier, smartfon czy tablet. Materiał zdołamy odtworzyć zarówno z poziomu przeglądarki stron internetowych, jak i wykorzystując przeznaczoną do tego celu aplikację.

Aby możliwe było oglądanie filmu w serwisie VOD, konieczne jest wykupienie jednorazowego kodu dostępu. Po jego wprowadzeniu do systemu mamy określony czas – zazwyczaj nie więcej niż 48 godzin, aby obejrzeć film czy serial. Istnieje również alternatywna opcja, polegająca na zakupie abonamentu. W takim przypadku zyskujemy możliwość korzystania ze wszystkich materiałów z bazy platformy VOD lub wchodzących w skład zakupionego pakietu. 

Aby być pewnym wysokiej jakości obrazu i dźwięku filmu oglądanego na platformie VOD, konieczne jest korzystanie z szybkiego łącza internetowego. Dzięki temu unikniemy sytuacji zacinania się nagrania, jego wolnego wczytywania czy mało ostrego obrazu. Najlepiej sprawdzi się pod tym względem internet światłowodowy, który jest stabilny i szybki.  

Aby dowiedzieć się, czy dany serwis VOD posiada w bazie interesujący nas film, najlepiej skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki. Materiał znajdziemy najszybciej, jeżeli wpiszemy tytuł filmu, nazwisko reżysera, scenarzysty czy aktora. Po wybraniu filmu, będziemy mogli przeczytać jego szczegółowy opis, zawierający m.in. zarys fabuły, obsadę aktorską, czas trwania czy informację o gatunku produkcji. 

Czy VOD a telewizja internetowa są tym samym? 

Usługa VOD jest szczególnym rodzajem telewizji internetowej. W przypadku typowej telewizji online oglądamy ten sam przekaz, który w tym samym momencie trafia do osób zgromadzonych przed ekranami telewizorów. Jest to wtedy transmisja w trybie rzeczywistym, udostępniana przez takie stacje jak np. TVP1, Polsat czy Polsat Sport.

Oglądanie filmów na platformie VOD również odbywa się w technologii strumieniowej, lecz to sam użytkownik decyduje, kiedy zamierza rozpocząć transmisję. Nie musi więc dostosowywać się do ramówki. 

Legalność materiałów dostępnych na platformach VOD 

Serwisy VOD powinny posiadać uprawnienia do tego, aby udostępniać filmy i seriale w swoich bazach. W przeciwnym razie działają w sposób nielegalny, a użytkownik z nich korzystający również naraża się na problemy z prawem. Ich właściciele często próbują wprowadzać w błąd, wyłudzając poufne dane osobowe, nakłaniając do pobrania wirusa lub wysłania wiadomości SMS aktywującej płatną subskrypcję.

Aby uniknąć takiego ryzyka, warto korzystać jedynie ze sprawdzonych platform, działających od wielu lat i polecanych przez użytkowników. Wśród nich znajduje się m.in. serwis IPLA, który należy do Cyfrowego Polsatu. Korzystając z tej znanej platformy można być również pewnym, że otrzymujemy dostęp do filmów i seriali w wysokiej jakości.